Hlasové prejavy prepelíc

Hlasové prejavy prepelíc (samičiek) sú poväčšinou tiché, zjednodušene by sa dalo povedať, že si medzi sebou ticho pípajú a to neustále. Ich neustále pípanie nie je nijako rozčuľujúce pre niekoho možno naopak, je priamo upokojujúce. Niekedy po znesenie vajíčka vypísknou.

Samčekovia sú o niečo hlasnejší, vydávajú zvuk podobný hlasné chrápanie čo nie každému môže byť príjemné.

Choroby prepelíc

Chorobám prepelíc sa snažíme zabrániť ako len je to možné. Je dôležité sledovať nezvyčajné správanie prepelíc a v prípade, že sa takéto správanie objaví, prepelicu ihneď izolovať od ostatných tak, aby nemohlo dôjsť k nakazeniu všetkých.

Číst dál

Kŕmenie prepelíc

Prepelice patrí k hrabavej hydine a preto je potrebné zabrániť im, aby liezli do kŕmidiel. Je možné zakúpiť profesionálny kŕmidlá pre kŕmenie hydiny. Pre začiatočníkov a drobné chovateľa je dostatočné vyhotoviť kŕmidlo z plastových fliaš a zabezpečiť ho proti prevráteniu, zároveň si treba dať pozor na to, aby sa prepelice o pripravenej rozrezané PET fľaše neporezali.

Občas neuškodí ovocie
Občas neuškodí ovocie

Číst dál

Ubytovanie prepelíc

Väčšina chovateľov chová prepelice japonskej v klietkach s drôtenou podlahou, čo im umožňuje jednoduché čistenie. Pre prepelice je určite ideálna chov vo voliérach, ale tento chov znižuje nosnosť prepelíc. Ja dávam prednosť chovu na podstielke (hobliny, piesok, seno) čo však vyžaduje častejšie čistenie. Prepelice sú spokojné ak sa môžu v podstielke popoliť a môžu jej rozhrabávat, čo má za následok rozhadzovanie piesku a potravy ďaleko od klietky. Čiastočne sa tomu dá zabrániť sklom okolo klietky.Klec

Číst dál

Vajcia prepelic

Prepelice majú síce malá, ale veľmi chutná a sýta vajcia. Vajíčka majú strakatú a krehkú škrupinu. Za vyhovujúcich okolností (teplota nad 18 stupňov a dĺžka dňa 14 hodín) prepelice znáša 1 vajíčko denne. Vajíčka Japoniek (prepelíc japonských) majú rôznu veľkosť, ktorá je závislá na strave a na ostatných podmienkach (dĺžka nosnosti, dedičnosť ap.).

Křepelčí vajíčka

Číst dál